1. თემა
|
რა არის პატრიოტიზმი? რას ნიშნავს სიტყვა ,,პატრიოტი ?
|
2. სწავლების საფეხური და მოსწავლეთა პროფილი.
|
მეორე საფეხური .სომხური ენა . მმეათე კლასი.
8 მოსწავლე ;
|
3.განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
|
არა
|
4 .მნიშვნელობა და აქტუალობა
|
მოსწავლეს ეცოდინება და გაიგებს რას ნიშნავს სიტყვა პატრიოტი . გაიგებს მის მნიშვნელობას რეალობაში და ჩამოაყალიბებს თავის თავში პატრიოტულ სულისკვეთე ბას . ამით კი საქართველოში აღიზრდება ერის პატრიოტი მამულიშვილები .
|
5.მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლე გაიგებს სიტყვის ძირეულ მნიშვნელობას , გაიგებს მნიშნელობის მიზანს საჭირო საქმისადმი . აქცევს სიტყვის მნიშვნელობას საქმედ . იქნება სამშობლოს ერთგული პატრიოტი . დაიცავს ერის ინტერესებს.
|
6.წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეს უნდა უყვარდეს თავისი სამშობლო . უყვარდეს ის ადგილი სადაც დაიბადა და გაიზარდა . პატივს სცემდეს მისი კუთხისა და მთლიანად ერის კულთურას.
|
7.სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
ისტორიული ნარკვევები : სურათები , გადმოცემული ამბები . ვიდეო მასალები მოპოვებული ინტერნეტშისაქართველო რუსეთის ომის თემა. საქართველოს სამშო ბლო სათვის ოში გმირულად დაღუპულთა ვიდეო და ფოტო მასალები . ისტ ის საშუალებით მოპოვებული ინფორმაცია.
|
8 .შეფასების საგანი პროცედურები
|
მოსწავლეთა ჩანაწერების გაცნობა , მსჯელობა , ზეპირი პრეზენტაცია . განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის გაცნობა .
|
9 გაკვეთილის მსვლელობ.
აქტივობები .
|
A: აქტივობა 1. 2 წუთი
წინარე ცოდნა ,ისმება შეკითხვები :
ა) რა არის პატრიოტიზმი ?
ბ) რას ნიშნავს სიტყვა ,, პატრიოტი ?
აქტივობა 2. 3 წუთი
ა) საშინაო დავალების შემოწმება .
B: აქტივობა 3. 10 წუთი
ა) ახალი მასალის გადაცემა.
მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს : რა მნიშვნელობა აქვს იყო პატრიოტი და რა შედეგი მოაქვს პატრიოტულ სულის კვეთებას . ვინ შეიძლება იყოს პატრიოტი . გააგებინებს ,რომ პატრიოტი ერის ადამიანებს შეუძლიათ ერის გადარჩენა და მის მომავალზე ზრუნვა .პატივი სცენ ერის ეროვნულ ღირ სებებსა და ფასეულობებს .დაიცვან სამშობლოს მიწაწყალი და საჭიროების შემთხვევაში თავი არ დაზოგონ მის გადა სარჩენად. პატრიოტი ადამიანი პატივს უნდა სცემდეს სხვა ერის ინტერესებს და უნდა ფლობდეს კეთილმეზობლურ ურთიერთობას .
აქტივობა 4. 5 წუთი
ა) მსჯელობა და პრეზენტაცია .
აქტივობა 5. 10 წუთი
ა) მუშაობა წერილობით შეკითხვაზე . (წერითი)
აქტივობა 6. 8 წუთი
ა) ერთმანეთის ნამუშევრების გაცნობა და შეფასება .
ბ) დისკუსია თემის რგვლივ .
აქტივობა 7. 7 წუთი
ა) შეფასება.
ბ) საშინაო დავალების გაცნობა .
|
Գրականութան դասի նմուշ օրինակ /7-րդ դասարան/
1․Դասի
թեման` Հովհ. Շիրազի «Թագադրում»
բանաստեղծությունը
2.Դասի նպատակը`
ա.բանավոր
խոսքի զարգացում, բառապաշարի հարստացում
բ.արտահայտիչ
ընթերցանություն
գ.բանաստեղծության
թեմայի և բովանդակության
ընկալում
դ.բանաստեղծության
պատկերային և լեզվաոճական
համակարգի
առանձնահատկությունների
բացահայտում և մեկնաբանում
3.Դասի ընթացքը`
Խթանման փուլում ուսուցիչը աշակերտներին
հանձնարարում է մտածել
և պատասխանել,
թե ինչ է իրենց
պատկերացմամբ երջանկությունը: Լսելով աշակերտների կարծիքները`
ուսուցիչը
առաջարկում է կարդալ
Հովհ. Շիրազի «Թագադրում» բանաստեղծությունը
և
իմանալ բանաստեղծի պատկերացումները երջանկության մասին:
Իմաստի ընկալման փուլ`
Ուսուցիչը ընթերցում է
բանաստեղծությունը, տալիս է անծանոթ
բառերի / ծիրանի,
հրովարտակ,
ցնծալ/ բացատրությունները, անդրադառնում է հետևյալ
հարցերին.
.Թեման -
Բնություն, գարուն, զարթոնք
Գաղափարական
բովանդակությունը - Մարդու և բնության
փոխադարձ կապը, հավերժի և
կատարյալի
մշտնջենական ձգտումը, մարդու երջանիկ
լինելու գաղտնիքը
4.Կառուցվածքը`
Տների բաժանված չէ, որովհետև
հույզը, զգացմունքը այնքան շատ են,
որ բանաստեղծը այն
ասես գրած լինի մեկ
շնչով, առանց դադարների. խոսքը
հորդում է գարնան
վարար գետի
նման:
-Հանգավորումը`
խաչաձև
-Պատկերավորման
միջոցները` բազմաշաղկապություն/ որ շաղկապով
սկսվող տողեր/,
անձնավորում
/ հոգիս արթնացավ, ինձ է
դուրս կանչում զեփյուռը, ձյունը
լալիս է դաշտերի
վրա
.../, մակդիր, փոխաբերություն, համեմատություն
Կշռադատման
փուլ`
Աշակերտներին հանձնարարվում է բանաստեղծությունը
վերածել արձակ շարադրանքի,
կազմել քառաբաժան` հետևյալ բաժանումներով. ի՞նչ
տեսա, ի՞նչ զգացի, ի՞նչ
հիշեցրեց, նոր
վերնագիր:
Տնային հանձնարարություն
` Դասն արտահայտիչ ընթերցել, կազմել հետևյալ
բառերի
հոմանիշային
շարքերը` զեփյուռ, ջահել, կապույտ,
Комментариев нет:
Отправить комментарий